Domowe sposoby na białe plamy na skórze po opalaniu

Opalenizna jest pożądanym dopełnieniem letniego urlopu. Świadczy o udanej pogodzie, relaksie, odpoczynku. Dlatego często staramy się, by była jak najwyraźniejsza. Niestety, w rzeczywistości ciemniejszy odcień skóry jest efektem jej reakcji obronnych. Melanocyty w naskórku produkują barwnik, by zapobiegać przedostawaniu się promieniowania w głąb organizmu. Nic dziwnego, że przy zbyt dużej dawce słońca zdarzają się przebarwienia, białe plamy i łuszczenie skóry. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem, korzystając z domowych sposobów?

Łagodzenie bezpośrednio po opalaniu

Gdy po całym dniu lub nawet kilku godzinach spędzonych na słońcu skóra jest zaczerwieniona i piecze, trzeba działać natychmiast. Niezastąpionym domowym środkiem łagodzącym jest kefir. Po wzięciu chłodnego prysznica i spłukaniu ze skóry resztek kosmetyków, należy rozsmarować na niej schłodzony kefir. Podobną rolę pełni też jogurt naturalny. Poparzoną skórę trzeba przede wszystkim schłodzić – sprawdzą się kompresy z ręczników, a także okłady z zimnej, zielonej herbaty. Unikajmy tłustych kremów – choć kojarzą się z ochroną skóry, w tym przypadku jedynie zaszkodzą i pogorszą jej stan. Niekiedy poważne oparzenia słoneczne mogą wywoływać nie tylko dyskomfort, ale wręcz ból – wtedy warto zgłosić się do lekarza. Jednak póki objawy nie wykraczają poza pieczenie, uczucie ściągniętej skóry i zaczerwienienie, wystarczają domowe, sprawdzone metody. Dopiero gdy skóra uspokoi się, a zaczerwienienia ustąpią, można myśleć o wyrównaniu kolorytu. Szybka interwencja może zresztą sprawić, że wcale nie będziemy musieli zmagać się z problemem białych plam i schodzącej skóry. Niekiedy jednak nawet najszybsze działanie nie zapobiega efektowi „łaciatej skóry”. Gdy część poparzonych, martwych komórek złuszczy się (zwykle w kilka dni po intensywnym opalaniu), spod spodu widać jasną, delikatną skórę.
Pamiętaj, jeżeli plamy pojawiają się po wizycie w solarium może to być objaw łupieżu pstrego! Kup wtedy Pityver i szybko pozbądź się grzybicy.

Łagodne, domowe peelingi a białe plamy na skórze po opalaniu

Nie zawsze szybkie działanie jest w stanie zapobiec łuszczeniu się naskórka. Partie skóry odkryte przez schodzące płaty są jaśniejsze, często wręcz białe czy jasnoróżowe. Białe plamy na skórze po opalaniu kontrastują brzydko z partiami opalonej, niezłuszczającej się skóry. W jaki sposób można złagodzić ten efekt? Przygotowanie domowego peelingu nie zajmuje wiele czasu, warto więc zastosować go na skórę wygojoną i niebolącą. Najprostsza receptura zakłada połączenie fusów po kawie z miodem lub wodą. Sprawdzają się także płatki owsiane oraz drobny, ścierający peeling z sody oczyszczonej. Delikatne usuwanie obumarłego naskórka pozwoli szybciej rozjaśnić ciemnie partie skóry i przywrócić jej jednolity odcień. Warto dodawać do peelingów olejki, na przykład lawendowy lub zwykły olej z oliwek. Skóra będzie dodatkowo odżywiona i natłuszczona.

Rumianek i cytryna

W poczet domowych sposobów na usuwanie przebarwień nie sposób nie włączyć rumianku i cytryny. To idealny duet, szczególnie do twarzy – rozjaśnia i łagodzi. Tonik z naparu rumiankowego z dodatkiem soku z cytryny pozwala wyrównać koloryt. Warto stosować go w codziennej pielęgnacji, żeby już po kilku dniach zauważyć „zanikanie” białych plam. W rzeczywistości efekt ten będzie zasługą rozjaśnienia opalonych partii skóry. Witamina C zawarta w soku cytrynowym jest ponadto wspaniałym przeciwutleniaczem. Opalanie przyspiesza procesy starzenia się skóry, więc ich zahamowanie jest bardzo pożądane po zbyt dużej dawce słońca.

Dieta bogata w karoten

Zdrowy, roślinny barwnik zawarty w marchwi i innych czerwonych lub pomarańczowych warzywach ma tendencje do odkładania się w skórze. W efekcie jej kolor jest ciemniejszy, a białe plamy mniej odcinają się od opalonych partii ciała. Zdecydowanie warto uzupełnić dietę o sok z marchwi, który zawiera również witaminę A, niezbędną przy procesie regeneracji naskórka.

W rzeczywistości białe plamy na skórze po opalaniu są wynikiem zbyt intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne i uszkodzenia naskórka. To sygnał, by zmienić swoje przyzwyczajenia związane z opalaniem. Nie da się szybko, w ciągu jednego czy dwóch dni usunąć plam, jednak można przyspieszyć nieco i usprawnić proces ich znikania. Musimy jednak liczyć się z tym, że usuwanie białych plam nie zajmie kilku godzin, lecz przynajmniej kilka dni.

Rekomendowane artykuły