Czym leczyć białe plamy na skórze u dziecka?

Zmiany skórne u dzieci zwykle wywołują zaniepokojenie rodziców. Choć nie muszą świadczyć o chorobie, a mogą być jedynie skutkiem nierozważnego opalania lub dziedzicznych uwarunkowań zabarwienia skóry, warto dmuchać na zimne. Białe plamy na skórze u dziecka współwystępują także z chorobami, które powinny być szybko i skutecznie leczone.

Odbarwienia pozapalne

Gdy białe plamy na skórze wystąpiły po wyleczeniu innych zmian (na przykład opryszczki), mogą to być tak zwane odbarwienia pozapalne. Występują szczególnie często, gdy dziecko drapie chorobowo zmienione miejsca. Niestety, przekonanie dzieci do powstrzymania się od drapania, gdy skóra swędzi, nie jest łatwe – stąd powszechność tego zjawiska.

Egzema a bielactwo

Egzema jest chorobą, która objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. Jej podstawę stanowią alergie. Gdy zmiany skórne złuszczą się, zmieniają barwę na białą. Egzema powstaje w kontakcie z niektórymi składnikami środków chemicznych, pielęgnacyjnych, leków. Czasami może ją spowodować spożywanie pewnych pokarmów, takich jak czosnek czy cebula. Ponadto jest dziedziczna – jeśli rodzice cierpią na egzemę, dzieci z dużym prawdopodobieństwem odziedziczą po nich tę skłonność.

Bielactwo występuje w formie uogólnionej, symetrycznej i ogniskowej. W pierwszym przypadku białe plamy na skórze u dziecka są rozlane na spory obszar skóry. W drugim charakterystyczne jest kilka miejsc o białym zabarwieniu. Z kolei symetryczne bielactwo odznacza się plamami sprawiającymi wrażenie lustrzanego odbicia. Przyczyny bielactwa nie są do końca znane; znany jest natomiast sam mechanizm. Komórki produkujące melaninę, melanocyty, przestają miejscowo pełnić swoje funkcje i tak powstają białe plamy. Przyczyna może tkwić w genetyce lub w autoagresji układu immunologicznego.

Łupież pstry – objawy choroby

Ta choroba jest stosunkowo częstym i popularnym zjawiskiem. Powierzchniowe zakażenie skóry grzybami powoduje brak jej wrażliwości na słońce – zablokowanie funkcji produkujących barwnik melanocytów. Szczególnie mocno widoczna staje się latem, gdy zdrowa, niezakażona skóra się opala. Stosunkowo trudno jest zauważyć jej objawy u dzieci, które zwykle mają jasną skórę, chronioną troskliwie przed promieniowaniem słonecznym. Czasem jednak białe plamy na skórze u dziecka odcinają się na tyle, że są mocno widoczne. Ryzyko zakażenia powierzchniowego grzybami wzmaga wysoka temperatura i silne pocenie. Choroba nie jest groźna, ma jednak niestety tendencję do nawracania. Stosunkowo łatwo jest pomylić ją z bielactwem, a także z wysypką. Najczęściej narażone są na nią dzieci starsze, szczególnie wkraczające w wiek dojrzewania – zwiększone wydzielanie sebum stwarza warunki dogodne dla rozwoju drożdżaków na skórze.

Jak leczyć białe plamy na skórze u dziecka?

Sposób postępowania zależy od tego, co wywołuje powstawanie plam. Najłatwiej jest pozbyć się białych plam po opalaniu lub odbarwień pozapalnych – mają one tendencję do samoistnego znikania. Należy je jedynie nawilżać i chronić przed promieniowaniem słonecznym. Łupież pstry leczy się maściami ze składnikami grzybobójczymi. Są to zwykle kortykosteroidy oraz inne substancje, które zabijają bytujące na powierzchni skóry drożdżaki. Przy szczególnie uporczywym łupieżu pstrym wdraża się środki doustne. Z uwagi na delikatną skórę dziecka warto też wziąć pod uwagę serię naturalnych produktów Pityver, które w swoim składzie posiadają selen, a więc objawy powinny ustać w dość krótkim czasie.

Egzema wymaga przede wszystkim wykonania testów alergicznych i wyeliminowania alergenu. Czasami sprowadza się to do usunięcia z diety dziecka jakiegoś produktu lub wymiany proszku do prania, częściej jednak konieczne okazuje się odczulanie. Następnie stosuje się leki, które mają za zadanie nie dopuścić do nadkażenia bakteryjnego zmian. Zwykle są to maści z kortyzolem i leki przeciwhistaminowe, hamujące rozwój reakcji alergicznej. Odpowiednio pielęgnowane zmiany skórne w przebiegu tej choroby nie pozostawiają blizn na skórze.

Z kolei leczenie bielactwa stanowi spore wyzwanie. Stosuje się naświetlania, trzeba też bezwzględnie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Gdy faza choroby jest bardzo wczesna, lekarze próbują niekiedy zahamować jej rozwój stosując substancje immunosupresyjne, czyli zmniejszające czynność układu odpornościowego. Bielactwo nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, jest jedynie problemem estetycznym. Z pomocą mogą przyjść odpowiednie samoopalacze i substancje brązujące, które pozwalają zakryć białe plamy i wyrównać koloryt skóry.

You may also like

Comments are closed.

More in Zdrowie