
Brązowe plamy na skórze – przyczyny
Niepokojące, brązowe plamy na skórze mogą świadczyć o chorobie, choć niekoniecznie oznaczają poważne zagrożenie. Warto wybrać się do dermatologa i pokazać mu zmiany skórne – tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, czy są one symptomem schorzenia i jakie należy wdrożyć leczenie. Oto kilka najczęstszych przyczyn powstawania brązowych plam.
Plamy czy zmiany innego typu?
Zmiany na skórze to bardzo szeroka kategoria, które obejmuje między innymi plamy o różnych odcieniach. Te brązowe są zwykle wynikiem nagromadzenia melanocytów i nadmiernej produkcji melaniny. Aby mówić o plamie, zmiana powinna spełniać kilka kryteriów diagnostycznych. Powinna być gładka, niewyczuwalna pod palcami, odgraniczona od otaczającej skóry i różnić się od niej tylko kolorem. Gdy występuje wyczuwalna wypukłość, skóra jest zmieniona, podrażniona lub piecze, a zabarwienie znajduje się głęboko pod naskórkiem, nie jest to wprawdzie typowa plama, ale tak czy inaczej zmianę powinien obejrzeć lekarz. Jeśli jednak powstałe przebarwienie jest plamą o brązowym kolorze, można podejrzewać jedną z wielu przyczyn.
Przebarwienia po opalaniu
Najpopularniejsze, a zarazem najmniej niepokojące są przebarwienia powstałe po opalaniu. Skóra poddana zbyt agresywnemu działaniu promieni słonecznych broni organizm przed głębszym ich wnikaniem. W tym celu melanocyty naskórka wytwarzają ciemny barwnik, melaninę. Niekiedy opalanie, szczególnie w połączeniu ze spożywaniem alkoholu, stosowaniem perfum lub piciem niektórych ziół (między innymi dziurawca) powoduje brązowe plamy na twarzy. Także po oparzeniu słonecznym, gdy skóra schodzi, powstają ciemniejsze i jaśniejsze miejsca. Zwykle trzeba po prostu poczekać, aż naskórek zregeneruje się i wymieni, choć można mu też w tym pomóc naturalnymi, nieinwazyjnymi środkami wybielającymi – kurkumą, cytryną, łagodnym peelingiem.
Plamy mogą powstać również po wizycie w solarium – wtedy warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj plam oraz inne objawy np. swędzenie. Jeżeli zauważymy swędzące jasno-różowe lub brązowe plamy na ciele warto udać się do dermatologa, który profesjonalnie oceni, czy mamy do czynienia z łupieżem pstrym. Po takiej diagnozie warto zwrócić szczególną uwagę na higienę: prasować ubrania, często zmieniać ręczniki oraz pościel. Warto wtedy również zastosować kurację dermokosmetykami z serii Pityver, która dzięki dużej zawartości selenu niszczy przyczynę, czyli grzyby.
Brązowe plamy na skórze u kobiet
Osobną, wartą odnotowania kwestię stanowi gospodarka hormonalna. Szczególnie ta kobieca naraża na powstawanie ciemniejszych plam. Ciąża, wahania hormonów w okresie rozrodczym, a także przyjmowanie doustnej, hormonalnej antykoncepcji sprzyjają powstawaniu plam na skórze. Taka zmiana barwy skóry, zwana melanodermią, występuje głównie na twarzy, a intensywne opalanie przyspiesza jej rozwój. Przebarwienia są symetryczne, o różnym odcieniu oraz pogłębiają się z czasem. Można zahamować ten proces, dobierając odpowiednie kosmetyki i nieco korygując styl życia. Szczególnie pomocne są tutaj unikanie opalania i rzucenie palenia.
Wrodzone przebarwienia
Niekiedy pojawiające się na skórze brązowe plamy mają charakter dziedziczny, nawet gdy nie są obecne od urodzenia. Opóźniona ekspresja genów może dotyczyć na przykład jasnobrązowych plam na ciele, które nie odcinają się mocno od skóry i jedynie powodują jej kolorystyczną nierówność. Podobnie jest ze znamieniem Beckera – nieregularnym, ciemnym, czasem pokrytym włosami, umiejscowionym głównie na plecach lub ramionach, choć czasem także w okolicy twarzy. Takie plamy można usunąć laserem, choć nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, a jedynie niedoskonałość estetyczną.
Plamy soczewicowate
Osobną kategorię stanowią plamy soczewicowate, zwane czasami starczymi. Zwykle pojawiają się z wiekiem i są efektem naturalnych procesów starzenia, jednak czasami świadczą o schorzeniach dermatologicznych. Warto skonsultować ich obecność z dermatologiem, szczególnie gdy pojawiają się stosunkowo wcześnie. U młodych dorosłych plamy soczewicowate mogą świadczyć o wrodzonym zespole Peutza-Jeghersa, który powoduje powstawanie polipów w jelitach i zwiększa ryzyko nowotworów. Jak wygląda ten typ przebarwień? Są liczne i podobne do piegów, jednak w przeciwieństwie do nich nie ciemnieją pod wpływem promieniowania słonecznego.
Wizyta u dermatologa
Ponieważ brązowe plamy na skórze mogą świadczyć o rozmaitych dolegliwościach, niedoborach oraz nieprawidłowościach, najrozsądniejszym działaniem jest zgłoszenie się do dermatologa. Lekarz oceni stan skóry i podejmie decyzję, co należy zrobić w tym konkretnym przypadku – czy trzeba wdrożyć leczenie, zmienić dietę, czy może zastosować preparaty wybielające. Czasami brązowe plamy na twarzy są efektem nagromadzenia w ciele konkretnych substancji, takich jak metale ciężkie. Po pozbyciu się przyczyny i zahamowaniu dalszego powstawania plam można pomyśleć o usunięciu już istniejących. Medycyna estetyczna i kosmetologia znają wiele skutecznych rozwiązań tego problemu – dobry lekarz z pewnością poleci odpowiedni krem, zabieg lub suplement.
W oczekiwaniu na wizytę w gabinecie lekarskim nie warto zamartwiać się i doszukiwać ciężkiej choroby. Wiele przypadków powstawania ciemnych plam na twarzy świadczy jedynie o niegroźnych zmianach w naskórku lub o diecie wymagającej skorygowania. Czasami konieczna okazuje się silniejsza ochrona przeciwsłoneczna – szczególnie u kobiet borykających się z wahaniami poziomu hormonów.
Leave a reply
Leave a reply