Czy brązowa plama na skórze oznacza grzybicę?

Grzybica skóry jest chorobą wywoływaną przed dermatofity lub drożdżaki. Oba typy patogenów to grzyby bytujące na ludzkiej skórze. Zakażenie ma rozmaity przebieg w zależności od typu wywołujących ją grzybów oraz miejsca, w którym ono występuje. Do najpopularniejszych należą grzybice jamy ustnej, stóp oraz narządów płciowych. Czy niepokojąca, brązowa plama na skórze może oznaczać grzybicę? Warto zapoznać się z objawami, które mogą świadczyć o takiej możliwości, a także poznać inne choroby manifestujące się brązowymi zmianami skórnymi.

Różnorodne objawy grzybicy skóry

Wczesne zauważanie zmian skórnych i odpowiednio szybka reakcja nie pozwalają na rozwój grzybicy. Zwykle choroba zaczyna się od objawów niewidocznych gołym okiem – swędzenia, uszkodzenia skóry, a dopiero potem zaczerwienienia. W dalszym rozwoju choroby występują białe lub brązowe plamki na skórze. Te pierwsze świadczą często o łupieżu pstrym (powierzchniowy rozwój drożdżaków). Zmiany skórne wywołane grzybicą często są z początku niewielkimi lub większymi pęcherzami, które z czasem pękają. Wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach. Czasem jednak atakujące skórę drożdżaki tworzą jedynie płaskie, brązowe plamy.

Grupy ryzyka

Istnieje kilka chorób lub okresów w życiu, które sprawiają, że osoba staje się bardziej podatna na grzybicę skóry. Maluchy często chorują na grzybicę jamy ustnej (zwaną „pleśniawkami”), a młodzież w okresie dorastania jest podatna na łupież pstry – ze względu na zwiększone wydzielanie sebum i większą wilgotność skóry. Dzięki niej bytujące na powierzchni skóry grzyby mają świetne warunki, by rozmnożyć się w niekontrolowany sposób i wywołać objawy chorobowe. Zdrowa skóra świetnie radzi sobie z atakami grzybów, a choroby wiążące się z obniżeniem odporności zaburzają tę zdolność. To między innymi cukrzyca, astma, a także wszelkie choroby, które wymagają przeprowadzenia antybiotykoterapii.

Brązowa plama na skórze – czy to grzybica?

Jest przynajmniej kilka chorób, które powodują powstawanie brązowych plam na ciele. Niektóre z nich są całkiem niegroźne – to na przykład przebarwienia powstałe po ekspozycji na słońce lub w związku z wahaniem poziomu hormonów. Inne z tych plam są uwarunkowane genetycznie, jak np. znamię Beckera. Ta ciemna, nieregularna plama różnej wielkości często jest porośnięta włosami. Nie zagraża zdrowiu, lecz można usunąć ją ze względów estetycznych. Melanodermia dotyka głównie kobiet w wieku rozrodczym i jest wynikiem wahań hormonalnych, przyjmowania doustnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej. Przebarwienia najczęściej powstają na twarzy i układają się symetrycznie. U osób starszych z kolei często występują plamy soczewicowate, związane z obniżającą się sprawnością działania melanocytów. Ciemnobrązowa plama na skórze może jednak oznaczać także groźniejsze choroby – między innymi początkowe stadium czerniaka. Dlatego tak ważna jest samoobserwacja i konsultacje z lekarzem.

Wreszcie brązowa plama na skórze może świadczyć o grzybicy. Zwykle w tym przypadku jej obecności towarzyszy (lub częściej poprzedza) świąd i dyskomfort, czasem tworzenie się pęcherzyków i ich pękanie, przykry zapach. Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym powstała plama. Grzyby często rozwijają się w miejscach, gdzie jest duża wilgoć i wyższa temperatura – np. w pachwinach czy między palcami stóp. Jeśli plama jest pojedyncza, nie zmienia się i nie boli, raczej nie świadczy o grzybicy. Na wszelki wypadek należy jednak skonsultować ją z dermatologiem. Lekarz wykluczy grzybicę i zdiagnozuje ewentualną przyczynę powstania plamy.

Brązowa plamka na skórze – szybka interwencja

Przeważnie pierwsze objawy grzybicy skóry są na tyle przykre i uciążliwe, że pacjenci zgłaszają się do lekarza jeszcze przed powstaniem plam na skórze. Warto działać szybko – nieleczona grzybica może znacznie utrudnić życie i rozwinąć się, utrudniając przyszłe leczenie. W dodatku jest chorobą silnie zaraźliwą – istnieje spore ryzyko przekazania jej domownikom choćby przez korzystanie ze wspólnego prysznica. Nie każda brązowa plamka na skórze oznacza grzybicę, jednak warto zareagować na każdą niepokojącą zmianę skórną i zakupić preparat

Rekomendowane artykuły