
Czy plamy po solarium to grzybica?
Dla niektórych wizyty na solarium to swojego rodzaju rytuał. Inni pojawiają się na nim sporadycznie, raz na jakiś czas. Lubimy, kiedy nasza skóra ma lekko ciemniejszy kolor i jest bardziej zadbana. Opalanie się w solarium może jednak nieść ze sobą ryzyko poparzeń skóry lub wystąpienia zmian w naskórku, na przykład pojawienia się przebarwień i jaśniejszych plam.
Czy możliwe jest zarażenie się grzybicą w solarium?
Lampy UV w łóżkach w solariach mają styczność z wieloma ciałami, które przenoszą jeszcze więcej bakterii i grzybów. Dlatego każdorazowo po zakończeniu opalania się przez klienta, obsługa solarium powinna dokładnie zdezynfekować łóżka. Zdarza się jednak, że na to, żeby środek zadziałał poprawnie, brakuje czasu, ponieważ w kolejce jest już kolejna klientka. Często też łóżko zostaje przetarte jedynie powierzchownie. W takich sytuacjach na lampach pozostają drobnoustroje, które mogą przenieść się na kolejną osobę.
Żeby uniknąć takich sytuacji, należy bardzo ostrożnie wybierać miejsca, gdzie idziemy się opalać. Czasami warto zapłacić nawet trochę więcej za minutę między lampami, ale mieć pewność, że obsługa bardzo poważnie podchodzi do kwestii higieny i dezynfekcji.
Czym można zarazić się w solarium?
Najczęstszą dolegliwością, jaką można „złapać” na solarium, jest łupież pstry. To wyraźne odbarwienia lub przebarwienia skóry, które widoczne są w postaci jasnych lub ciemnobeżowych plam. Zazwyczaj pojawiają się na tułowiu i ramionach, ale zdarza się, że grzyby wędrują też na ręce, twarz albo nogi. Plamy mają wielkość około 3 do 4 milimetrów, nieregularny kształt i mogą zlewać się we wzory. Przypominają wyglądem skórę dotkniętą bielactwem.
Plamy po solarium – łupież pstry
Drożdżaki, które powodują łupież, to grzyby, które na co dzień bytują na naszej skórze. Problem pojawia się dopiero, kiedy rozpoczyna się ich nadmierny rozrost i aktywność. Chociaż nie znana jest jeszcze dokładna przyczyna takiego stanu rzeczy, przypuszcza się, że ma to związek z obniżoną odpornością skóry i podwyższoną temperaturą powietrza. Słaba skóra szybko się nagrzewa, ciało się poci, a grzyby pożywiają się naskórkiem i łojem. To też powód, dla którego problem grzybicy częściej występuje u nastolatków – zmiany hormonalne w ich ciele doprowadzają do zwiększenia ilości wydzielanego łoju.
W solarium na skórę mogą dostać się już rozwinięte i aktywne grzyby, które pobudzają te uśpione na naszej skórze. Zmiany naskórka najbardziej wyraźne są latem lub po dłuższej wizycie na solarium – wszystko dlatego, że rozwijające się drożdżaki blokują syntezę melaniny w skórze, a to sprawia, że naskórek pokryty grzybami „nie opala się” – na ciele zostają odznaczające się białe plamy. Jeśli grzyb zaatakuje nas po jednorazowej wizycie na solarium w czasie zimy, może rozwijać się niezauważony aż do lata.
Łupież często bywa mylony z bielactwem, choć w przypadku łupieżu plamy mogą swędzieć lub łuszczyć się. W celu upewnienia się, że mamy do czynienia z grzybicą, należy skonsultować się z dermatologiem.
Jak leczyć i pielęgnować skórę – łupież pstry
Leczenie łupieżu pstrego opiera się na głównie na maściach przeciwgrzybiczych – te z ketokonazolem lub klotrimazolem dostępne są w aptekach bez recepty. Wystarczy smarowanie zmian dwa do trzech razy dziennie, żeby po kilku tygodniach pozbyć się infekcji. Maści przeciwgrzybicze zabijają grzyby, zapobiegają ich rozrastaniu się, a także wspierają regenerację skóry. Do mycia skóry można używać specjalistycznych szamponów przeciwłupieżowych Pityver, które również zawierają w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze.
W przypadku braku poprawy stanu skóry, po kilku tygodniach należy zgłosić się do dermatologa, ponieważ może być konieczne przyjmowanie doustnych środków przeciwgrzybiczych.
Wyleczona skóra ma jednak skłonności do ponownego łapania infekcji; dlatego zalecana jest jej odpowiednia pielęgnacja. W tym celu należy stosować delikatne kremy na bazie wody (odradzane są te tłuste i oleiste). Należy również nosić przewiewne ubrania i unikać sytuacji, w których skóra będzie nadmiernie się pocić. Wskazane są kosmetyki wysuszające, na przykład te zawierające kwas salicylowy. Dokładnej dezynfekcji powinny zostać poddane wszystkie przedmioty, które miały kontakt ze skórą w czasie infekcji – pościel, ręczniki czy ubrania.
Inne przyczyny występowania plam po solarium
Plamy na skórze po wizycie na solarium niekoniecznie muszą mieć swoją przyczynę w infekcji grzybiczej. Często jest to po prostu alergia skóry na światło. Występuje ona w przypadku stosowania niektórych leków i tabletek antykoncepcyjnych. Estrogeny w nich zawarte silnie działają na melanocyty, które rozregulowują swoją pracę, przez to produkują zbyt dużo lub zbyt mało melatoniny i na skórze pojawiają się plamy w innym odcieniu.
Plamy mogą być również skutkiem urazów skóry, na przykład otarć lub oparzeń, o które nietrudno w solarium. Skóra w tych miejscach jest uszkodzona, dlatego następuje wzmożona produkcja nowych komórek skóry, które mają jaśniejszy odcień. Stąd bierze się wrażenie jasnych plam na skórze.
Leave a reply
Leave a reply