Jak leczyć plamy po opalaniu?

Każda z nas pragnie, żeby jedyną pamiątką po czasie spędzonym na słonecznej plaży była piękna, brzoskwiniowa opalenizna. Niestety, długotrwała ekspozycja skóry na słońce czasami pozostawia na ciele nieestetyczne przebarwienia.

W jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem? Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym domowym i medycznym metodom.

Niewielkie, drobne plamki można spróbować usunąć domowymi sposobami. W przypadku bardziej rozległych zmian zalecana jest konsultacja z dermatologiem. Zazwyczaj plamy po opalaniu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak w niektórych przypadkach, przy wystawieniu ich na działanie promieni słonecznych, mogą być przyczyną wystąpienia bolesnych oparzeń skóry, jak również powstania zmian nowotworowych. Nie należy zatem bagatelizować tego problemu.

Domowe sposoby skuteczne na plamy po opalaniu

W przypadku plam o ciemnym zabarwieniu warto sięgnąć po środki, które w naturalny sposób rozjaśnią obszar skóry, na którym wystąpiły zmiany. Bardzo dużą skuteczność w walce z plamami po opalaniu wykazuje świeżo wyciskany sok z cytryny. Wcierany w skórę każdego dnia, rozjaśni nieestetyczne przebarwienie. Dla zwiększenia skuteczności warto wykonywać ten prosty zabieg tuż przed kąpielą w ciepłej wodzie.

Skutecznym rozjaśniaczem przebarwień okaże się też sok z ziemniaka. Wcierany miejscowo po kilku dniach przyniesie zauważalne efekty w postaci wyrównania koloru skóry.

Kolejnym sprawdzonym środkiem, który pomoże uporać się ze szpecącymi plamami, jest maseczka ze skórki pomarańczy. Zawarte w niej substancje wyrównują koloryt, a przy okazji przyczyniają się do neutralizacji działania wolnych rodników. Przygotowanie preparatu jest banalnie proste – skórki z kilku owoców wystarczy zmiksować z trzema łyżkami mleka.

Bardzo skuteczną metodą jest też maseczka z sody. Preparat należy zmieszać z wodą. „Papkowatą” substancję nakładamy na miejsce, na którym pojawiły się zmiany. Po upływie kilku minut maseczkę usuwamy i dokładnie oczyszczamy twarz.

W usuwaniu białych plam po opalaniu bardzo dużą skuteczność wykazuje marchew. Zawarty w niej beta-karoten przyczynia się do zmiany koloru skóry, zatem codzienne spożywanie świeżych warzyw lub przetworów marchwiowych znacząco przyczyni się do usunięcia przebarwień.

Pomocną metodą jest też miejscowa aplikacja witaminy A i E, które przyczyniają się do odtworzenia naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Wystarczy wycisnąć oleistą substancję z kapsułek z witaminą i wetrzeć ją w miejsca, na których pojawiły się przebarwienia. Zabieg należy powtarzać codziennie, do czasu uzyskania zauważalnych rezultatów.

W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez konsultacji ze specjalistą!

Konsultacja z dermatologiem jest szczególnie wskazana w przypadku zmian rozległych i niereagujących na domowe metody. Lekarz określi przyczynę występowania problemu i na tej podstawie zaordynuje stosowną metodę leczenia.

W przypadku wyjątkowo opornych przebarwień najczęściej stosowany jest zabieg naświetlania promieniami ultrafioletowymi. Służy to stymulacji melanocytów, które dzięki odpowiedniemu pobudzeniu zaczynają produkować melaninę – naturalny barwnik skóry.

Jeżeli przebarwienia są wynikiem infekcji grzybiczej skóry takiej jak łupież pstry, lekarz przepisze odpowiednie dla danej dolegliwości. Można też spróbować preparatów dostępnych bez recepty, jednak należy je traktować wyłącznie jako środek doraźny, który zapobiegnie rozprzestrzenieniu infekcji. W przypadku łupieżu pstrego warto zastosować serię Pityver, która nie tylko leczy objawy, ale niszczy przyczynę łupieżu pstrego.

W niektórych przypadkach specjalista może zalecić leczenie preparatem do stosowania miejscowego. W tym przypadku najczęściej stosowane są medykamenty zawierające kwas glikolowy, kwas azelainowy, hydrochinon i witaminę A.

W leczeniu zabiegowym najczęściej wykorzystywane są peelingi chemiczne z substancji  działających synergistycznie. Bardzo często wykorzystywana jest też laseroterapia. Dużą skuteczność wykazuje także krioterapia, w której wykorzystywany jest ciekły azot.

Leave a reply