Jak naturalnie leczyć brązowe plamy na nogach po solarium?

Każda z nas marzy o pięknej opaleniźnie swojego ciała bez względu na porę roku. W nieco chłodniejsze dni chętnie korzystamy z solarium, aby uzyskać upragniony efekt. Jeżeli jednak przesadzimy z czasem pobytu, możemy narazić się na ryzyko powstania brązowych przebarwień na nogach w postaci plam.

Z czego wynika taki efekt oraz jak w naturalny i bezpieczny sposób pozbyć się problemu?

Jak powstają brązowe plamy na nogach po solarium?

Kluczowym powodem powstawania brązowych plam na nogach jest nadprodukcja melaniny – barwnika odpowiedzialnego za koloryt naszej skóry. Dochodzi do tego na skutek zbyt długiej i intensywnej ekspozycji na światło jarzeniowe, które oddziałuje na naszą skórę podczas przebywania w solarium. Podobny efekt może wystąpić także podczas nieprzemyślanego opalania się na słońcu, bez odpowiednich kremów zabezpieczających z filtrem. Wówczas za efekt brązowych plam na nogach odpowiedzialne są promienie UV, jednak jeżeli plamy swędzą może to być łupież pstry – wtedy trzeba będzie zastosować specjalistyczne kosmetyki z selenem.

Domowe sposoby leczenia

Nie musisz stosować silnych kosmetyków czy leków na receptę w celu pozbycia się brązowych przebarwień. Zazwyczaj tego typu produkty zawierają w sobie szkodliwe dla zdrowia składniki, które nawet pomimo skuteczności środka mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytki. Dlatego też warto postawić na babcine sposoby, które od wieków się sprawdzają i umiejętnie stosowane nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia.

1. Krem z kurkumy, mleka i ciecierzycy – wszystkie składniki połącz ze sobą i wcieraj w nogi podobnie jak maść. Pozostaw na skórze około 20 minut, po czym wysusz za pomocą ręcznika.
2. Skórka z cytryny lub pomarańczy – nie wyrzucaj skórek z cytrusów. Nie od dziś wiadomo, że posiadają one wyraźnie właściwości wybielające.
3. Sposób z ziemniakami – przekrój ziemniaka na pół i jego wewnętrzną część przyłóż do plamy i wcieraj. Powtarzaj aż do uzyskania efektu wybielenia.
4. Sok z cytryny – zamiast skórek możesz też użyć soku z cytryny – efekt co najmniej tak samo dobry.
5. Soda oczyszczona – soda za sprawą swoich właściwości ścierających świetnie nadaje się do wybielania brązowych plam na nogach po solarium. Pamiętaj jednak o jej rozpuszczeniu w wodzie, dzięki czemu unikniesz podrażnienia naskórka.
6. Zielony ogórek – plasterki tego warzywa są rewelacyjne nie tylko na worki i cienie pod oczami, ale także w celu pozbycia się przebarwień na nogach po solarium.
7. Ekstrakt z morwy białej.
8. Domowa maść z korzenia lukrecji.
9. Tonik z zielonych liści pietruszki.

Apteczne rozwiązania bez recepty

Domowe sposoby na brązowe plamy na nogach po solarium możesz uzupełnić także o maści wybielające bez recepty. Wybieraj zwłaszcza te, które powstają na bazie naturalnych składników. Dobrym wyjściem będzie sięgnięcie po preparaty z aloesem, a także kremy z dodatkiem alg morskich. Pozytywnymi opiniami cieszą się m.in. produkty takich marek jak Flos Lek, Organix Cosmetics, Drula Forte czy Bandi.

W przypadku łupieżu pstrego, czyli rozwoju drożdżaków Malassezja furfur należy sięgnąć po kosmetyki z jak największą zawartością selenu – czyli pierwiastka odpowiedzialnego za niszczenie grzybów. Przykładem takiego kosmetyku jest seria Pityver: szampon, płyn oraz emulsja zawarte w zestawie pozbędą się swędzącego problemu już w ciągu 2 – tygodniowej kuracji!

Nie musisz więc rezygnować ze swojego ukochanego solarium. Bardzo szybko i bezpiecznie pozbędziesz się brązowych plam dzięki przedstawionym w artykule sposobom. Bo przecież zasługujesz na piękne i opalone nogi!

Rekomendowane artykuły