
Od czego powstają brązowe plamy na skórze – objawy i zdjęcia
Brązowe plamy na skórze to nieestetyczne przebarwienia, które nie zawsze jesteśmy w stanie zasłonić ubraniem. Zwłaszcza w lecie jest to przypadłość mało przyjemna, dlatego warto się ich pozbyć najszybciej, jak tylko się da. Powstawanie przebarwień na skórze może mieć jednak różne przyczyny, które wpływają na to, w jaki sposób należy je leczyć i eliminować. Sprawdź, jakie są objawy i od czego powstają brązowe plamy na skórze – zdjęcia pomogą ci je porównać ze swoimi zmianami.
Przyczyny powstawania brązowych plam na skórze – uwarunkowania rodzinne
Niestety, przebarwienia skórne mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są uwarunkowane genetycznie – występują wtedy pod postacią znamion, pieprzyków czy piegów na twarzy. Powstają w miejscach, gdzie nagromadzona jest większa ilość barwnika skórnego (melaniny) niż w innych rejonach skóry. Wtedy w przypadku kontaktu naskórka z promieniowaniem słonecznym pojawiają się ciemne plamki.
Takie znamiona nie są groźne, chyba że zauważymy, iż mają one nieregularny kształt lub zaczęły się zmieniać – wtedy należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który sprawdzi, czy nie ma do czynienia ze zmianami nowotworowymi. W przypadku ich wystąpienia lub obaw, że znamiona w przyszłości mogą się zmienić, zaleca się ich całkowite wycięcie.
Naturalne starzenie się skóry
U osób, które przez całe życie narażone były na nadmierną ekspozycję skóry na słońce, zauważa się powstawanie na skórze ciemnych plam, szczególnie na twarzy i dłoniach. To tak zwane plamy starcze, które związane są ze starzeniem się skóry. Nie dają żadnych innych dolegliwości i nie są związane ze złym funkcjonowaniem skóry ani z żadnymi chorobami.
Brązowe plamy na skórze a hormony
Przebarwienia na skórze mogą się również pojawiać pod wpływem zmian w gospodarce hormonalnej organizmu. Takim typem plam są na przykład ostudy – występują one głównie w miejscach skóry, które miały najdłuższy kontakt ze słońcem, czyli na twarzy, dłoniach i ramionach. Ich występowanie jest zauważalne na przykład u kobiet w ciąży, u których wzrasta poziom hormonów – znikają po urodzeniu dziecka, kiedy gospodarka hormonalna reguluje się.
Brązowe plamy pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania, u których mamy do czynienia z tzw. „burzą hormonów”. Pojawiają się również przez przyjmowanie leków hormonalnych, na przykład tych na trądzik lub tabletek antykoncepcyjnych, oraz przy stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej. Ponadto występowanie przebarwień skóry wiąże się z przyjmowaniem leków przeciwpadaczkowych, przeciwcukrzycowych, antyarytmicznych, zmniejszających poziom cholesterolu, a także hydantoiny i mezantoiny.
Zmiany w gospodarce hormonalnej prowadzą do rozregulowania pracy melanocytów – są to komórki, które produkują barwnik skórny, melatoninę. Dlatego w niektórych miejscach na skórze barwnika może być więcej niż w innych i pod wpływem światła słonecznego wytwarzają się ciemniejsze plamy.
Pozapalne brązowe plamy na skórze
Zdjęcia przedstawiają pozapalne zmiany w kolorycie skóry – dochodzi do nich w miejscach urazów skóry, która nie miała czasu dokładnie zagoić się i do końca zregenerować. To na przykład miejsca po skaleczeniach, oparzeniach, zmiany po trądziku lub otarciach. Skóra w tych miejscach jest jaśniejsza niż w innych, delikatniejsza i bardziej wrażliwa na warunki zewnętrzne. Dlatego pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do nieprawidłowego procesu regeneracji i nagromadzenia zbyt dużej ilości melatoniny. W takich miejscach automatycznie powstają brązowe plamy.
Brązowe plamy na skórze – objawy poważnych chorób?
Skóra jest miejscem, na którym widać, jakie zmiany zachodzą w organizmie – dzieje się tak na przykład w przypadku zmian hormonalnych. Przebarwienia pojawiają się jednak również ze względu na choroby narządów wewnętrznych – na przykład chorób wątroby, niedoczynności nadnerczy – a także przy niedoczynności tarczycy, schorzeniach reumatycznych czy cukrzycy. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych zmian skórnych, ponieważ ich przyczyna może być poważna.
Przebarwienia skóry mogą mieć również związek ze stosowaniem leków i substancji fotouczulających oraz z wpływem niektórych metali (miedzi, żelaza, srebra lub złota). Mogą pojawić się również po wizycie w solarium czy na basenie – wtedy może być to objaw grzybicy tzw. łupieżu pstrego.
Jak pozbyć się brązowych plam na skórze?
Najszybszym sposobem na wyeliminowanie niechcianych przebarwień skórnych jest wizyta w zakładzie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. W celu usunięcia brązowych plam stosuje się głównie terapię laserową. Do innych należą, między innymi, mikrodermabrazja diamentowa, złuszczanie chemiczne skóry z wykorzystaniem kwasu glikolowego i krioterapia. W przypadku poważnych zmian, na przykład nowotworowych, wycina się je chirurgicznie.
Do domowych sposobów na pozbycie się przebarwień należy na przykład przemywanie skóry sokiem z cytryny, który ma właściwości antyoksydacyjne oraz rozjaśniające. Ze skórki z cytryny lub ogórka można zrobić odżywczą i wybielającą maseczkę. Warto stosować również peelingi – taki domowej roboty z dodatkiem sody oczyszczonej nie tylko złuszczy stary naskórek, ale przy okazji rozjaśni skórę. Na łupież pstry polecamy szampony z selenem z serii Pityver.
Brązowe plamy na skórze – zdjęcia
witam , zdjęcie pierwsze na waszej stronie ze stopą , przedstawia objaw choroby plamicy schamberga. Mam to zdiagnozowane przez lekarza . Jest to choroba nieuleczalna , poprostu pekaja drobne naczynka podskórne i krew sie wylewa.
Reply