Schodząca skóra po opalaniu i plamy – co zrobić?

Często nie wyobrażamy sobie urlopu bez beztroskiego opalania się na plaży. Może to być zwykłe leżenie na słońcu lub – w przypadku bardziej aktywnych – sport uprawiany na świeżym powietrzu. Niestety opalanie nie zawsze przynosi upragniony efekt. Czasem zamiast pięknego odcienia skóry powstają przebarwienia i plamy, których trudno się pozbyć. Z pewnością nie dodają też uroku, podobnie jak schodząca płatami skóra. Co można zrobić dla swojego naskórka po przedawkowaniu słońca?

Dlaczego skóra piecze, łuszczy się i przebarwia?

Choć opalanie kojarzy nam się z relaksem i odpoczynkiem, dla skóry jest to raczej walka. Wrogiem okazuje się w tym wypadku szkodliwe promieniowanie słoneczne. Skóra tworzy jeden z elementów systemu immunologicznego, barierę mechaniczną. Jedne z budujących ją komórek, melanocyty, mogą wydzielać melaninę, która nie przepuszcza promieniowania w głąb organizmu. Jest to proces wymagający znacznych nakładów energii, a jego skutek uboczny to właśnie uwielbiana przez wczasowiczów opalenizna. Łatwo jest jednak przesadzić – skóra poparzona staje się mocno zaczerwieniona i piecze, a po pewnym czasie zaczyna łuszczyć się i odpadać. Tak organizm usuwa martwe komórki naskórka. Z kolei plamy na skórze po opalaniu i przebarwienia są wynikiem różnych procesów. Ich powstawaniu sprzyjają bardzo często przyjmowane leki, na przykład przeciwcukrzycowe lub antykoncepcja hormonalna. Czasami przebarwienia i białe plamy powstają w wyniku niejednolitego opalania ciała, spożywania alkoholu, używania perfum. Ryzyko rośnie też, gdy wystawiamy na działanie promieni słonecznych skórę poddawaną rozmaitym zabiegom, szczególnie tym polegającym na złuszczaniu. Nowy, delikatny naskórek nie jest w stanie poradzić sobie z „atakiem”, dlatego szybko ulega poparzeniom. Nie wolno tego bagatelizować – zalecenie używania blokerów po zabiegach laserowych oraz przy terapii kwasami jest kluczowe dla zachowania zdrowej i ładnej skóry.

Jak odróżnić uczulenie i łupież pstry?

Niekiedy zmiany skórne po kąpieli słonecznej są spowodowane poważniejszymi problemami dermatologicznymi. Uczulenie na słońce powoduje powstawanie ciemnych plamek, czasem dużych łat lub bąbli. Może wystąpić podczas pierwszego w danym sezonie kontaktu skóry ze słońcem – jest wtedy wynikiem jej uwrażliwienia po zimie. Czasem jednak pojawia się po połączeniu promieniowania z konkretnymi substancjami – najczęściej alkoholem z perfum i przyjmowanymi lekami, takimi jak antykoncepcja hormonalna. Do grona szczególnie narażonych na tę przykrą dolegliwość należą osoby zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi (np. toczeniem rumieniowatym) lub z bielactwem.

Plamy na skórze po opalaniu są także objawem łupieżu pstrego, który jest spowodowany zakażeniem grzybiczym. Choroba ta powoduje powstawanie charakterystycznych, jasnoróżowych plamek na powierzchni ciała. Po opalaniu plamki uwidaczniają się i mocno odcinają na tle ciemniejszego naskórka. Drożdżaki będące patogenem w tej chorobie blokują wydzielanie melaniny. Dlatego jasne plamy nie ciemnieją pod wpływem słońca. Podatność na tę chorobę wzmaga przyjmowanie leków hormonalnych, a więc i zwiększone wydzielanie sebum. Cechą najmocniej odróżniającą zakażenie drożdżakami od uczulenia na słońce jest kolor plamek – w łupieżu pstrym są one zawsze jaśniejsze od zdrowej skóry, a w reakcjach uczuleniowych – ciemniejsze. W takim wypadku warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, najlepiej naturalne takie jak Pityver oraz zadbać o higienę osobistą bardziej niż zwykle.

Schodząca skóra po opalaniu i plamy – jak pomóc skórze?

Jeśli za pojawieniem się zmian skórnych nie stoi żadna choroba, a jedynie nieostrożne opalanie i wrażliwość skóry, należy działać szybko. Zaraz po zauważeniu, że skóra uległa poparzeniom, warto zrobić chłodny okład i użyć maści łagodzącej. Niestety nie gwarantuje to, że skóra nie zacznie się łuszczyć. Naturalnym efektem jej łuszczenia jest pojawienie się plam. Trzeba się uzbroić w cierpliwość – nie znikną, dopóki naskórek się nie zregeneruje, co zwykle trwa około miesiąca. Możemy jednak przyspieszyć ten proces, na przykład używając peelingów do kąpieli. Po ich użyciu skóra będzie wymagała nawilżenia. Warto też jeść warzywa i pić soki bogate w karoteny, ponieważ ich odkładanie się w skórze nieco ją przyciemnia i niweluje widoczność jasnych plam.

W przypadku łupieżu pstrego leczenie trzeba podjąć jak najwcześniej, żeby możliwie zapobiec nawrotom. Leki przeciwgrzybicze w maściach są dostępne bez recepty i w wielu przypadkach wystarczają, by pozbyć się drożdżaków. Jednak w uporczywych postaciach choroby należy przyjąć leki doustne. Te może przepisać jedynie lekarz dermatolog.

Jak zniwelować efekty uczulenia na słońce? Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który poleci odpowiednie leki antyhistaminowe lub kortykosteroidy. Alergię można zahamować jedynie hamując czynność układu odpornościowego, który aktywnie zwalcza alergeny. Odpowiednio dobrane maści dają dużą szansę na to, że wyleczone zmiany nie pozostawią brzydkich blizn i śladów.

Schodząca skóra po opalaniu, plamy i dyskomfort to znak, że promieniowania było stanowczo za dużo. Warto przemyśleć swój system ochrony i inaczej zaplanować kolejne kąpiele słoneczne, by uniknąć na przyszłość przykrej walki z plamami. Z udanego urlopu znacznie rozsądniej będzie przywieźć dobre wspomnienia i zdjęcia. Takie pamiątki sprawdzą się o niebo lepiej niż przemęczona i uszkodzona skóra.

Leave a reply