Jak leczyć białe plamy na plecach po opalaniu?

Jak leczyć białe plamy na plecach po opalaniu?

Śniada, opalona skóra, w przeciwieństwie do dawnych czasów, obecnie króluje i jest bardzo pożądana. Odpowiedzialna za barwienie skóry melatonina nie zawsze pracuje jednak prawidłowo i na skórze pojawiają się jasne plamy, które kontrastują z resztą skóry. Jak je zwalczyć i co one oznaczają?

Czym wyrównać białe plamy na plecach po opalaniu?

Jeśli zauważymy, że na plecach faktycznie występują plamy lub inne przebarwienia, nie zawsze wystarczy z powrotem wystawić się na słońce. Nawet jeśli skóra w tym miejscu znów się opali, i tak będzie jaśniejsza niż pozostałe jej części. Dlatego w celu zakrycia białych plamek powinno się szukać innych sposobów. Jakich?

  • Kosmetyki brązujące mogą skutecznie ukryć niechciane plamki na jakiś czas. W tym celu warto zaopatrzyć się w ciemny podkład lub puder brązujący;
  • Samoopalacz – żeby wyrównać koloryt skóry, można skorzystać z balsamów pigmentujących skórę. Ich zaletą jest możliwość nanoszenia ich na wybrane partie skóry i powtarzania czynności aż do osiągnięcia optymalnego koloru;
  • Beta-karoten – zawarty jest w marchwi i jej przetworach. Jego spożywanie w dużej ilości sprawi, że skóra zacznie nabierać lekko brązowego odcienia;
  • Stosowanie maści z witaminami A i E – będą skuteczne zwłaszcza w przypadku, jeśli plamy są wynikiem oparzenia słonecznego. Uszkodzona, regenerująca się dopiero skóra nie posiada tyle barwnika, co inne jej części i tym samym wolniej (lub wcale) się nie opala. Taka sama sytuacja dotyczy na przykład zmian i blizn trądzikowych czy miejsc skaleczenia skóry, na której pojawiły się strupy. W takich przypadkach maść z witaminami A i E przyspieszy regenerację i gojenie się skóry.

Można również pójść w drugą stronę i zamiast przyciemniać plamy, rozjaśnić skórę. Przydaje się to zwłaszcza w sytuacji, kiedy opalanie się i zbrązowienie skóry nie było zamierzone i objęło tylko fragment skóry. Co możemy wtedy stosować?

  • Cytrynę – sok z cytryny działa silnie utleniająco i rozjaśnia skórę, dlatego stosowany jest do usuwania przebarwień czy nieudanych eksperymentów z samoopalaczem. Z soku z cytryny połączonego z wodą można zrobić tonik, którym będziemy przemywać skórę. Można wcierać go również bezpośrednio. Ze skórki cytryny i odpadków po wyciskaniu soku da się także wykonać maseczkę – wystarczy zetrzeć owoc na tarce i wmasować w skórę. Jeśli taka papka będzie zbyt sypka, można dodać do niej łyżkę miodu – nałożona na skórę wygładzi ją i rozjaśni;
  • Sodę oczyszczoną – soda to nie tylko przyjaciel białych tkanin – działa ona wybielająco również na skórę. Peeling z sody można zrobić, dodając do niej po prostu wodę. Wmasowany w skórę nie tylko złuszczy naskórek i nawilży skórę, ale również ją rozjaśni.

Czy winne są leki hormonalne?

Czasami zamiast męczyć się ze stosowaniem przeróżnych sposobów na pozbycie się niechcianych plam, warto zastanowić się, dlaczego powstają i czy można coś zrobić, żeby temu zapobiec. Nieprawidłowe działanie melanocytów, czyli komórek, które produkują barwnik skórny, może być spowodowane stosowaniem leków – najmocniej działają zwłaszcza te antykoncepcyjne i inne, zawierające sporą dawkę estrogenów. To właśnie one powodują „wyłączanie” się niektórych melanocytów i powstawanie plamek. Dlatego najczęściej na zmiany uskarżają się osoby stosujące antykoncepcję hormonalną, a nawet kobiety w ciąży.

Co zrobić w tej sytuacji? Najlepszym wyjściem byłoby odstawienie tabletek – wtedy skóra mogłaby opalać się równomiernie. Niestety często przerwanie przyjmowania hormonów nie jest możliwe, a ciąża to dziewięć miesięcy intensywnego wzrostu poziomu estrogenów, więc pozostaje albo zaakceptować występowanie plamek i stosować domowe sposoby na ich zakamuflowanie, albo zrezygnować z opalania się.

Białe plamy na plecach jako oznaka grzybicy

Grzybica skóry, w tym przypadku łupież pstry, nie jest sytuacją nagminną, ale najczęściej to właśnie on jest powodem powstawania białych plam – grzyby blokują bowiem działanie melanocytów i zainfekowana skóra nie opala się. W tym przypadku kamuflaż to niezbyt korzystne wyjście. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie kuracji.

Do czasu wizyty można stosować dostępne w aptekach maści przeciwgrzybicze i specjalne szampony przeciwłupieżowi pstremu serii Pityver – trzeba jednak pamiętać, że leczenie grzybicy jest długie i efekty mogą przyjść dopiero po kilku tygodniach. Ważna jest również systematyczność i odpowiednie dbanie o skórę.
Jako że grzyby żywią się łojem i naskórkiem, do mycia skóry zainfekowanej łupieżem pstrym poleca się preparaty zawierające kwas salicylowy – ma on działanie wysuszające, dlatego ważne jest również stosowanie nawilżających kremów na bazie wody, które utrzymają skórę w dobrej kondycji.

Skąd bierze się łupież pstry? Grzyby odpowiedzialne za jego występowanie tak naprawdę cały czas są obecne na naszym ciele. Katalizatorami, które aktywizują ich wzrost i namnażanie się, są gorąco, łój wydzielany przez naszą skórę i kontakt z innymi zainfekowanymi tkankami. Te ostatnie można spotkać na przykład na solarium, w którym łóżka z lampami UV nie zostały dokładnie

Rekomendowane artykuły