Jak zakryć plamy na twarzy po opalaniu?

Dzień spędzony na plaży, popołudnie w leżaku z dobrą książką, krótka drzemka w ogrodzie, solarium… sposobów, by się opalić, jest wiele. Stosowanie odpowiednich filtrów oraz rozsądne korzystanie z dobrodziejstw słońca zwykle pozwalają uniknąć przebarwień na skórze. Niestety, z różnych powodów po opalaniu zostają czasami ciemne lub białe plamy, które szpecą i denerwują, czasami po wizycie w solarium może to być nawet łupież pstry! Plamy można przykryć makijażem, można również użyć naturalnych i aptecznych sposobów, by je złagodzić i przyspieszyć ich znikanie. Wreszcie – ostatecznym rozwiązaniem pozostają zabiegi oferowane w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.

Kosmetyczna profilaktyka

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne mają duże znaczenie dla kondycji i urody skóry. Niestety, czasami mogą też zaszkodzić. Istnieje cała gama kosmetyków i preparatów, których stosowanie jest wprawdzie skuteczne, jednak całkowicie wyklucza opalanie się. To szczególnie te preparaty, które zawierają kwasy. Łuszczenie się naskórka pozwala rozwiązać problem zaskórników i trądziku, czasem również przebarwień, jednak taka młoda, cienka i delikatna skóra w kontakcie z intensywnym promieniowaniem oznacza kłopoty. Powstają nowe przebarwienia, które bardzo trudno i mozolnie się usuwa. Unikać opalania powinny także osoby stosujące kosmetyki i maści z wyciągami z arniki, słonecznika, nagietka. Osoby pijące regularnie napar z dziurawca także muszą zwrócić baczną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną – szansa na plamy na twarzy po opalaniu jest u nich o wiele większa. Kluczową kwestię stanowi wysoki filtr, najlepiej polecony przez aptekarza – nie warto oszczędzać na ochronie przeciwsłonecznej, by później borykać się z nasilonymi problemami skórnymi.

Naturalne sposoby na plamy na twarzy po opalaniu

W jaki sposób można pomóc skórze wrócić do pierwotnej kolorystyki? Kurkuma to wspaniały sposób na usuwanie przebarwień. Wygładza i wybiela skórę, jednak trzeba z nią uważać – farbuje wszystko na intensywny, żółty kolor, którego bardzo trudno jest się pozbyć. Podobne działanie wykazują ogórek i pietruszka, a także sok z cytryny. Zwyczajna, dostępna w każdej aptece maść z witaminą A potrafi skutecznie wybielić ciemne plamki – trzeba się jedynie uzbroić w cierpliwość i stosować ją systematycznie. Pomoże też picie soku z marchwi i jedzenie czerwonych warzyw. Naturalne metody to dobry pomysł, gdy przebarwienia nie są zbyt widoczne, a plamy na twarzy po opalaniu – niewielkie. Gdy problem staje się bardziej palący, warto jednak sięgnąć po odpowiednie kosmetyki oraz makijaż.

Kosmetyczne wspomaganie

W walce o równy koloryt skóry z pomocą przychodzą samoopalacze. Te łagodne, przeznaczone do stosowania na twarz, pozwolą nieco przyciemnić jaśniejsze partie skóry i wyrównać jej barwę. Wspomogą także makijaż nakładany w celu ukrycia plam po opalaniu.

Nieocenionym sprzymierzeńcem będzie także prawidłowo wykonany makijaż. Odpowiednie kosmetyki pozwalają zakryć przebarwienia tak, że są one zupełnie niewidoczne. Jeśli plamy są białe (wynikające z łuszczenia się poparzonej skóry), podkład w odcieniu naturalnej cery powinien sobie z nimi poradzić. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie pudru mineralnego, który świetnie wtapia się w skórę i nie tworzy sztucznego efektu. Nieco bardziej skomplikowane jest ukrywanie za pomocą makijażu ciemniejszych przebarwień. W tym celu stosuje się kolorowe korektory. Na zaczerwienienia niezastąpiony jest korektor zielony, plamy na twarzy po opalaniu o ciepłym zabarwieniu najlepiej jest zniwelować fioletowym, a te o chłodnym odcieniu – żółtym. Wyrównanie tonów to pierwszy krok. Następnie trzeba wybrać dobry podkład kryjący lub mineralny, by ukryć kolorowe pigmenty i wyrównać kolorystykę. Taki makijaż pozwala zakryć większość plam po opalaniu – dzięki temu czekanie, aż naskórek zregeneruje się i odnowi, będzie nieco mniej uciążliwe.

Jeżeli mamy do czynienia ze swędzącym łupieżem pstrym – nie warto próbować zakrywać go makijażem. Należy dać skórze oddychać, dodatkowo stosując środki przeciwgrzybicze.

Zabiegi lecznicze

Wreszcie na uporczywe przebarwienia wynikające z interakcji słońca z czynnikiem fototoksycznym (do takich należą między innymi leki na cukrzycę, łuszczycę, wszystkie tabletki i środki antykoncepcyjne oparte na hormonach) warto zastosować profesjonalne zabiegi. Należy do nich między innymi laseroterapia, ale też głębokie peelingi, mikrodermabrazja, krioterapia. Przed wykonaniem takiego zabiegu warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni stan skóry i poleci odpowiednie metody.

Rekomendowane artykuły