Skąd biorą się białe plamy na ciele po opalaniu?

Równa, nienaganna opalenizna wygląda niezwykle efektownie, jednak w praktyce okazuje się, że długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Białe plamy na ciele po opalaniu są dość częstym zjawiskiem, które nie zawsze wynika z przegrzania słonecznego. Co jest przyczyną powstawania przebarwień i jakie kroki należy podjąć, gdy pojawią się na skórze?

Obecność białych plam po opalaniu wynika z zaburzenia barwnikowego skóry, nazywanego hipopigmentacją. Przyczyną tego stanu są zniszczenia w obrębie melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny – naturalnego barwnika chroniącego skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Tego typu zaburzenia mogą mieć różnorakie podłoże, a reakcja alergiczna to tylko jedna z możliwych przyczyn.

Przyczyny powstawania białych przebarwień

Białe plamy na ciele po opalaniu bardzo często powstają na skutek zbyt długiej ekspozycji skóry na działanie słońca. Oparzenia słoneczne w pierwszej kolejności objawiają się wyraźnym zaczerwienieniem skóry. W dalszej kolejności (zwykle po kilku dniach) obszary martwego naskórka ulegają złuszczeniu. W tym czasie zaczynają pojawiać się wyraźne białe plamy.

Częstą przyczyną powstawania białych przebarwień jest reakcja fotouczulająca, będąca następstwem zmian hormonalnych. Dotyczy to nie tylko kobiet w ciąży i w okresie okołomenopauzalnym. Przebarwienia skórne bardzo często wynikają z przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych i leków ordynowanych w ramach hormonalnej terapii zastępczej.

Odporność skóry na działanie słońca może ulec zmniejszeniu także w przypadku przyjmowania beta-blokerów, leków przeciwcukrzycowych, sulfonamidów, leków o działaniu moczopędnym, przeciwgrzybiczym oraz wpływających na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Czynnikiem fotouczulającym  mogą być także niektóre zioła, m.in. arcydzięgiel i dziurawiec. Reakcję alergiczną mogą wywołać nie tylko napary, ale także suplementy diety z zawartością tych roślin.

Kolejnej przyczyny powstawania białych plam należy upatrywać w infekcji grzybiczej skóry, wywołanej przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale. Tzw. łupież pstry objawia się obecnością brązowych lub różowych plam, które w wyniku zahamowania produkcji melaniny (na skutek działania promieni słonecznych) ulegają wyraźnemu odbarwieniu i zmieniają kolor na biały.

W bardzo wielu przypadkach przyczyną białych przebarwień jest bielactwo (albinizm). Pod tym pojęciem kryje się defekt skóry, wynikający z braku pigmentu. Podłoże występowania choroby nie jest do końca poznane. Specjaliści są zdania, że wpływ na niszczenie melanocytów mają indywidualne uwarunkowania genetyczne. Nie można też wykluczyć, że choroba wynika z reakcji autoimmunologicznej organizmu.

Białe plamy na ciele po opalaniu – w jaki sposób można poradzić sobie z problemem?

Należy wiedzieć, że tego typu przebarwienia nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych. O ile same plamy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to w wyniku kontaktu przebarwionych miejsc ze słońcem może dojść do powstania bolesnych oparzeń, a nawet zmian nowotworowych. Wynika to z faktu, że skóra w tych miejscach jest pozbawiona melaniny, zatem pozostaje całkowicie bezbronna w konfrontacji ze szkodliwym promieniowaniem UV. Do czasu ustalenia przyczyny występowania problemu należy unikać opalania. Dalsze zalecenia wyda lekarz.

Należy wiedzieć, że białe plamy wynikające ze stosowania preparatów hormonalnej nie znikną po zmianie pigułek na inne. W tym przypadku jedynym wyjściem jest unikanie wizyt na plaży lub zmiana metody antykoncepcji.

Jeżeli przebarwienia skórne wynikają z infekcji grzybiczej, należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Do tego czasu można stosować leki dostępne w aptekach bez recepty np. szampon czy emulsję , co powinno zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Plamy będące efektem oparzenia słonecznego znikają samoistnie, wraz z regeneracją uszkodzonego naskórka. Potrwa to mniej więcej miesiąc. W tym czasie warto stosować preparaty łagodzące dyskomfort i przyspieszające rekonwalescencję. Bardzo pomocny okaże się balsam z aloesu lub z alg morskich. Miejscowo można też stosować preparaty z zawartością witamin A i E, które odpowiadają za regenerację naturalnego płaszcza lipidowego skóry.

W okresie rekonwalescencji warto włączyć marchew do swojej diety. Bogata zawartość karotenoidów (m.in. beta-karotenu) przyczynia się do widocznego ściemnienia koloru skóry, dzięki czemu białe plamy będą mniej widoczne.

Rekomendowane artykuły