TOP 6 sposobów na białe plamy po opalaniu

Przebarwienia i schodząca skóra potrafią zepsuć urok urlopu. Bywa, że dzień spędzony na plaży, relaks w hamaku czy drzemka na materacu odbijają się bardzo negatywnie na stanie i wyglądzie skóry. W jaki sposób ratować się, gdy filtry zawiodły, ostrożność okazała się niewystarczająca lub stosowane kosmetyki zareagowały na słońce? Oto najlepsze, domowe sposoby na białe plamy po opalaniu, które można stosować bez ograniczeń, a ich przygotowanie to kwestia zaledwie kilku minut.

1. Kurkuma

Zwykle działanie w kierunku usunięcia białych plam skupia się w rzeczywistości na rozjaśnianiu ciemniejszych miejsc. Poparzona skóra nie schodzi równo, przez co tylko jej część odsłania blady, delikatny naskórek. Można oczywiście spróbować przyciemnić białe miejsca, jednak o wiele lepiej jest sięgnąć po substancje rozjaśniające obszary ciemniejsze. Kurkuma to przyprawa o intensywnie żółtym kolorze, która jest znana z doskonałych właściwości rozjaśniających i wygładzających. Często w swojej pielęgnacji stosują ją Hinduski. Warto przygotować z niej domową maseczkę, na przykład z użyciem miodu lub kosmetycznego olejku z limonki albo skórki pomarańczowej. Kurkuma silnie barwi, dlatego zmycie maseczki może być nieco trudne, jednak efekty są tego warte.

2. Sok z cytryny najlepszy na białe plamy po opalaniu

Jednym z najpopularniejszych składników usuwających przebarwienia i białe plamy po opalaniu jest sok z cytryny. Zmiksowaną skórkę z cytryny (najlepiej jest użyć owoców z certyfikowanych upraw ekologicznych, których skórka zawiera znacznie mniej szkodliwych substancji) wraz z miodem lub mlekiem można nakładać bezpośrednio na skórę. Po kilku aplikacjach skóra wokół jasnych plam rozjaśni się i różnica będzie o wiele mniej widoczna. Rozjaśniający tonik z cytryny przygotowuje się, dodając kilka kropli soku do naparu z rumianku, który także wykazuje działanie rozjaśniające. Cytryna jest świetnym antyoksydantem, więc oprócz działania rozjaśniającego pozwala także zahamować wzmożone przez opalanie procesy starzenia.

3. Plastry ogórka

Ogórek składa się w większości z wody i choć jest smaczny, nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych. Swoje dobroczynne działanie pokazuje w kosmetyce – okłady z plasterków ogórka rozjaśniają skórę. Warto połączyć go z sokiem z cytryny, na przykład przemywając twarz tonikiem z jej zawartością. Ogórek świetnie sprawdza się jako uzupełniający składnik kuracji przeciwko przebarwieniom po opalaniu, szczególnie stosowany na twarz. Jego działanie jest łagodne, ale skuteczne.

4. Soda oczyszczona

Ta niezbędna w każdym domu substancja znacznie lepiej nadaje się do usuwania przebarwień na nogach, ramionach czy plecach niż tych na twarzy. Może podrażniać skórę, jednak efekty kuracji są bardzo szybkie i wyraźne. Najprościej jest zastosować papkę sporządzoną z pomocą wody mineralnej, przetrzymać ją na skórze przez kilka minut i zmyć, delikatnie masując.

5. Domowe peelingi

Wykonane w domu preparaty złuszczające nie usuwają przebarwień bezpośrednio, jednak pozwalają szybciej usunąć uszkodzony naskórek. Są więc pozycją obowiązkową w procesie usuwania białych plam po opalaniu. Najprostszy peeling można wykonać używając fusów z kawy wymieszanych z oliwą z oliwek lub inną, lubianą oliwką do ciała. Świetnie sprawdzają się także płatki owsiane, a także nieco bardziej skomplikowane receptury. Sok pomarańczowy i mąka kukurydziana to z kolei bardzo delikatny peeling, który dodatkowo wykorzystuje rozjaśniające działanie cytrusów.

6. Witamina A

Na samym końcu warto przypomnieć nieco zapomniany (może nie do końca domowy, ale z pewnością obecny w wielu domach) specyfik. Zwykła maść z witaminą A, dostępna w niskiej cenie w każdej aptece, pozwala przy odrobinie cierpliwości bardzo dobrze rozjaśnić skórę otaczającą białe plamy po opalaniu. Wystarczy codziennie przed położeniem się spać nałożyć cienką warstwę maści. Warto poczekać, aż choć trochę się wchłonie, ponieważ jest bardzo tłusta. Już po dwóch, trzech aplikacjach skóra powinna być lekko rozjaśniona, a koloryt uspokojony. Przy regularnym stosowaniu zawarta w maści witamina A usunie nie tylko białe plamy, ale także rozjaśni ciemne przebarwienia. Witaminę tę warto dostarczyć organizmowi także od wewnątrz. Szczególnie cenną pomoc w walce z plamami po opalaniu stanowi karoten, należy więc jeść surową marchew i pić sok marchwiowy (to źródła zarówno witaminy A, jak i karotenu). Barwnik odłoży się w skórze, nieco przyciemniając białe obszary i wyrównując ich kolor z ciemnymi, a witamina pomoże zregenerować naskórek.

Gdy po opalaniu skóra nie wygląda dobrze, warto zacząć od tych starych, domowych sposobów. Zmiany w kolorze skóry trzeba przeczekać, jednak stosowanie naturalnych i prostych kosmetyków pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania. Melanina w skórze szybciej się rozkłada, naskórek złuszcza się i odzyskuje dawną barwę i kondycję. Jednak jeżeli plamy na skórze zaczynają nieprzyjemnie swędzieć mogą to być objawy łupieżu pstrego

Rekomendowane artykuły